KALENDARZ Tong Shu
DATOWNIK 2019

Zestawy specjalnych dni
Przydadzą się do:

Planowania  (Dni Księżyca)

 Usuwania    (Dni Usuwania)

Działania     (Dni Sukcesu)

 

 

KURSY 2019

 

16-17.03.2019

BAZI 1 

Potencjał osobisty 
Interpretacja kalendarza

 

 

KOMPAS 2019

Pierścień 24 Gór i specjalne sektory Pomocnicy 2019.

To uproszczona wersja kompasu.

Możesz nałożyć na plan domu

i zobaczyć, które miejsca są

w tym roku lepsze.

REMONTY 2019

 

Rozkład energii dla Twojej przestrzeni na 12 miesięcy roku 2019.

Najważniejsze rekomendacje, jeśli planujesz remont. 

 

Rok Wodnego Smoka, wiosna i Pięć Przemian

Jak wiadomo, teoria Pięciu Przemian dzieli rzeczywistość na pięć kategorii, zwanych przemianami (lub elementami, lub żywiołami). Zwłaszcza słowo „przemiana” jest tu istotne, ponieważ oddaje charakter tego podziału – zmienność, przechodzenie w inny stan. Ta zmienność wynika między innymi z uwarunkowań czasowych i kalendarzowych, czyli ma charakter cykliczny. Warto też przypomnieć, że przemian jest w gruncie rzeczy dziesięć, a nie pięć. Co prawda, w punkcie wyjścia mamy do czynienia z pięcioma: Drzewem, Ogniem, Ziemią, Metalem i Wodą, jednak, aby cokolwiek przeanalizować dogłębnie (czyli poprawnie), musimy uwzględnić ładunek energetyczny danej przemiany. To czy ma charakter Yin czy Yang. Tym samym mamy do czynienia z grupą dziesięciu kategorii. A to, gdy przychodzi do interpretacji, całkowicie zmienia postać rzeczy.

 

Jak to się ma do roku Wodnego Smoka? Przede wszystkim, określenie Wodny Smok mówi, że mamy do czynienia z połączeniem dwóch elementów: Wody Yang z Ziemią Yang. Słowo połączenie to przenośnia. Chodzi raczej o jednoczesne występowanie (w filarze roku – mówiąc językiem Bazi – obu tych elementów). Mówiąc „Woda Yang” należy zobaczyć OCEAN. Mówiąc „Ziemia Yang” należy zobaczyć SKAŁĘ (albo GÓRĘ). Kto jak kto, ale Woda z Ziemią się nie łączą. Oczywiście podstawowa analiza relacji między dwiema przemianami mówi, że „Ziemia kontroluje Wodę”. Czy aby na pewno? Czasem kontroluje, czasem nie. To zależy właśnie od wspomnianej wyżej polaryzacji danej przemiany (Yin lub Yang). Warto sobie teraz wyobrazić Górę, która usiłuje skontrolować Ocean. No, nie da się. Można ten Ocean (Wodę Yang) ewentualnie zatrzymać, żeby jego nachalność i potrzebę ekspansji ograniczyć, bo się przedostanie na ląd i nas wszystkich zaleje. Warto tu wyobrazić sobie klify nad morzem, o które rozbijają się fale oceanu. Zatem Ziemia Yang (w roku 2012 jest to Smok, choć podobne cechy ma także Pies) ma szansę powstrzymać napór Oceanu, ograniczyć jego gwałtowność. Jest to dla Wody Yang dość niekomfortowe (nikt nie lubi jak się go ogranicza i stawia mu tamy, o kłodach pod nogami nie wspominając), ale …na ogół potrzebne. Trzeba ten Ocean obronić przed nim samym, bo on nie wie, że jest go z definicji trochę za dużo. O ile w cyklu produkcyjnym Pięciu Przemian mówimy, że „Woda tworzy Drzewo” – to równowaga jest zachowana, gdy widzimy wodę z konewki (Wodę Yin), która podlewa rośliny w ogródku. A teraz spróbujmy ten ogródek „podlać Oceanem” czyli Wodą Yang. Prawda, że komuś tu się chyba proporcje spod kontroli wymknęły?

Reasumując ten wywód: Woda Yang (Ocean albo rwąca rzeka) nie podlewa. Woda Yang zalewa. Trzeba na nią uważać, bo jej prąd może porwać, a korzenie roślin zgniją od nadmiaru wody. To może oznaczać w tym roku pewne problemy z przyrodą: powodzie, sztormy, burze, tsunami, ale też obsunięcia terenu lub trzęsienia ziemi. Zwłaszcza na wschodzie i (oczywiście) w rejonach, które od dawna, ze swej natury czyli budowy geologicznej mają taką skłonność.

Wniosek: rok 2012 – a zwłaszcza jego początek, czyli miesiące wiosenne (luty, marzec, kwiecień) cechować może gwałtowność i niecierpliwość oceanu. Na dodatek nasze pomysły i działania mogą napotykać na opór (Ziemia Yang). Na pewno nie będzie to wygodne, ale być może pomoże nam znaleźć właściwe proporcje i ostudzić emocje.

 

Jednocześnie, silna Woda gwarantuje przyśpieszony wzrost elementu Drzewa. Oznacza to między innymi silną tendencję do oczyszczania i porządkowania. Dlatego, jeśli ktoś od jakiegoś czasu się przymierza do posprzątania swoich zaległych spraw, albo do przystąpienia do oczyszczającej diety – to to jest właściwy moment. Oczywiście najlepiej na wiosnę – bo to czas do tego optymalny. Ale wiosna tego roku szczególnie. Tylko nie wolno się zrażać, jeśli na początku pojawią się przeszkody i sprawy nie będą wyglądały idealnie. To zasługa Ziemi Yang, która ten prąd Wody – być może zbyt gwałtowny – powstrzymuje. Zalecana jest zatem wytrwałość. We wszystkich przedsięwzięciach, nie tylko przy rozpoczynaniu diety.

W roku 2012 dominujące elementy to Woda i Drzewo. Będąc razem bardzo wspierają takie procesy jak leczenie, zdrowienie, edukację. Słabe są Ogień, Metal i Ziemia. Ziemia jest osłabiona przede wszystkim tym, że musi tę nadmiarową Wodę kontrolować, a to męczy. Najważniejszym elementem, najbardziej w tym roku potrzebnym, aby równowagę między pięcioma elementami osiągnąć jest Ogień.

 

OGIEŃ

Kto go ma w swoim wykresie BaZi (czyli kto ma dużo Ognia w sobie), temu może być w tym roku łatwiej, między innymi przez to, że powinien być w tym roku lepiej przez świat przyjmowany. Szczególnie potrzebny jest Ogień Yin – tzw. Ding (zobacz symbolizujący inspirację i duchowość PŁOWMIEŃ). Dlaczego? Ponieważ właśnie Ogień Yin ma zdolność radzenia sobie z Wodą Yang. W BaZi mówimy tu o kombinacji Ding-Ren, czyli Ognia Yin z Wodą Yang, na skutek której Ocean zostaje „spacyfikowany” (do pewnego stopnia przynajmniej).

Warto więc w tym roku przychylniej spojrzeć na dziedziny i działania reprezentowane przez element Ognia. Są to między innymi: duchowość, oświeceni, metafizyka, medytacja, informatyka, elektronika, hutnictwo, nowe technologie, przemysł paliwowy, gaz, ropa, oleje; gotowanie (zwłaszcza ciepłe jedzenie), media wizualne – telewizja, kino, fotografia, lato, południe, serce, oczy, miłość, radość, pasja, działalność charytatywna, świętowanie i cieszenie się. Uwaga! One nie mają w tym roku idealnych warunków, ale ponieważ są potrzebne i przydatne, więc warto się nimi zająć tak czy inaczej.

 

DRZEWO

Najsilniejszy jest w tym roku element Drzewa, więc branże ten element reprezentujące mogą się intensywniej rozwijać. Są to: rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, medycyna (zwłaszcza naturalna, chirurgia ma się gorzej), ziołolecznictwo, wszelkie działania nastawione na wzrost i rozwój, rozpoczynanie, moda, reklama, kreacja, twórczość, nauka, budownictwo, nogi, ręce, włosy, wątroba.

Tu, uwaga: element najsilniejszy to nie znaczy od razu, że najlepszy. W roku 2012 element Drzewa jest za silny. Czyli jego rozwój może mieć gwałtowny, czasem trudny do ogarnięcia przebieg (zobacz ponownie obraz grządki podlewanej oceanem). To czy dla Ciebie element Drzewa i to co ono reprezentuje jest dobre zależy …od Ciebie. A konkretnie od Twojego wykresu BaZi – od tego czy w Twoim wykresie element Drzewa jest korzystny czy nie. Jeśli jest korzystny – ten rok jest Twój (choć będzie się działo i nikt nie mówi, że odpoczniesz, ale może się wyleczysz, rozwiniesz i coś dobrego osiągniesz). Jeśli element Drzewa dla Ciebie osobiście korzystny nie jest – może być trudniej. Warto mieć to na uwadze, weryfikując swoje plany, na przykład z bardzo ambitnych na umiarkowane. I dbając o element Ognia, bo on pomaga to mokre w tym roku Drzewo osuszyć i na sprawy inaczej spojrzeć (bo Ogień to oczy, widzenie świata, oświecenie).
 

WODA

Bardzo silny jest też w tym roku element Wody. Oznacza on między innymi wszystko co dosłownie kojarzy się z wodą. Są to: marynarka, rybołówstwo, hydrologia, melioracja, pływanie, żeglarstwo, przebywanie nad wodą. Wodę reprezentują także inne dziedziny i sprawy: transport, logistyka, turystyka, handel, sprzedaż, marketing, ale także takie procesy jak analiza i myślenie. Zwłaszcza tego ostatniego może być w tym roku za dużo. Może się to przejawiać tym, że będziesz rozważać dziesięć scenariuszy, zamiast przejść do działania. W ciele są to takie organy jak narządy płciowe, uszy, nerki. I znów, jeśli komuś Woda służy, to rok 2012 będzie dla tej osoby łatwiejszy. Jeśli nie, to trzeba coś zrobić, aby nadmiary Wody opanować. A nadmiary Wody to niecierpliwość i niekontrolowane emocje, nadmierny seks, nadużywanie alkoholu. Co robić? Ciepło, radość, miłość i medytacja, w połączeniu z regularną ciepła zupą są tu najlepsze. Oraz chodzenie wcześnie spać, ponieważ chodzenie spać późno generuje dodatkowe pokłady i tak już w nadmiarze występującej Wody. Potrzebne jest też coś co Wodę zatrzymuje: zwolnienie, zatrzymanie się, regularność, dyscyplina i skupienie na jednym zadaniu. Dwa to już tłok. W przypadku nadmiarowej Wody – a to jest casus roku Wodnego Smoka – sprawdza się podejście: mniej znaczy więcej, wolniej znaczy szybciej.

 

METAL

Metal jest w tym roku słaby. Musi się starać bardziej, co zacznie mu wychodzić w drugiej połowie roku lepiej niż w pierwszej. Druga połowa chińskiego roku solarnego zaczyna się w sierpniu. Dlatego będąc Metalem (z BaZi), albo działając w reprezentujących Metal branżach, lub się „metalowymi” dziedzinami zajmując warto to wziąć pod uwagę. Element Metalu reprezentują: bankowość i finanse, ubezpieczenia, prawo (oraz bycie prawym i uczciwym), sprawiedliwość, zarządzanie, podejmowanie decyzji, walka, zbrojenia, agresja, komunikacja, języki. Zdrowotnie, to gardło, płuca i skóra (czyli mogą się zwiększyć skłonności do alergii). Nadmiar Wody w relacji z Metalem to większa podatność na depresje.

 

ZIEMIA

Element Ziemi ma w tym roku co robić. Tych obowiązków jest trochę za dużo: presja (czyli kontrola, w języku Pięciu Przemian) ze strony mokrego Drzewa, no i te nadmiary Wody, które Ziemia musi, zdaniem teorii Pięciu Przemian, kontrolować. Nawet silna Skała (Ziemia Yang) Oceanu nie skontroluje. Może próbować zatrzymać. I robi to, ale się męczy. W przełożeniu na życie oznacza to dla Ziemi dużo (za dużo) obowiązków zawodowych, ale i dużo możliwości finansowych. To ostatnie będzie bardzo kuszące, ale mądra Ziemia powinna część z nich odpuścić i poczekać na bardziej sprzyjający czas. Tu również przyda się sugestia, „weź mniej, dostaniesz więcej” . I jeszcze jedna: „teraz poczekaj, otrzymasz poźniej” (choć do pracy zabierz się już teraz i cierpliwie rób swoje). Żadnych gwałtownych ruchów (w przypadku Ziem gwałtowny ruch to …ziem trzęsienie, albo erupcja, nie warto). Innymi słowy, osoby, których głównym elementem jest Ziemia, oraz te, które w branżach w elemencie Ziemi pracują powinny o tym pamiętać. Jeśli inwestycje, to długoterminowe. Element Ziemi reprezentowany jest przede wszystkim przez nieruchomości. Może nastąpić pewne spowolnienie i potrzeba poświęcenia im większej uwagi. A projekty z realizacją za jakiś czas (minimum dwa, trzy lata) mają lepsze widoku niż te „na już”.

 

PODSUMOWANIE:

Rok Wodnego Smoka, a zwłaszcza wiosna (już teraz) to świetny czas, aby coś zacząć. Zwłaszcza coś, co jest prowadzi do oczyszczenia, wyleczenia, rozwoju, nauki czegoś nowego. Niezbędne jest wspomaganie elementem Ognia (nawet jeśli początkowo niełatwe, to bardzo potrzebne – czy ktoś mówił, że zmiana jest łatwa?).

Początki mogą być (będą) trudne, ale nie zależy się zrażać. Humor, uśmiech i łagodność (wszystko w potrzebnym elemencie Ognia) pomogą. Jak inwestować, to ostrożnie i długoterminowo. Kto chce handlować lub podróżować – świetny czas. Kto chce zacząć się uczyć języków obcych – niech zacznie (bo to dobry czas na naukę), ale – niech będzie cierpliwy – bo Metal (języki) ma w tym roku trochę pod górkę. Ale jeszcze nikt w zadyszce się żadnego języka nie nauczył. To działanie długodystansowe. Kto nie wie, jaki element jest dla niego, albo dla niej korzystny – może się zacząć uczyć BaZi. Kto chce zobaczyć, jak oddziałuje dla niego (albo dla niej ;-) jego przestrzeń niech się zajmie Feng Shui. Ale to już reklama – harmonogram kursów znaleźć można na stronie www.masterconsulting.pl

Tak czy inaczej, na koniec świata to w tym roku raczej liczyć nie należy. I tego się trzymajmy. Z pozdrowieniami i nieustającymi życzeniami dobrego roku, kłania się Anna Sztandera