KALENDARZ Tong Shu
DATOWNIK 2019

Zestawy specjalnych dni
Przydadzą się do:

Planowania  (Dni Księżyca)

 Usuwania    (Dni Usuwania)

Działania     (Dni Sukcesu)

 

 

KURSY 2019

 

16-17.03.2019

BAZI 1 

Potencjał osobisty 
Interpretacja kalendarza

 

 

KOMPAS 2019

Pierścień 24 Gór i specjalne sektory Pomocnicy 2019.

To uproszczona wersja kompasu.

Możesz nałożyć na plan domu

i zobaczyć, które miejsca są

w tym roku lepsze.

REMONTY 2019

 

Rozkład energii dla Twojej przestrzeni na 12 miesięcy roku 2019.

Najważniejsze rekomendacje, jeśli planujesz remont. 

 

Prognoza Feng Shui na listopad

LISTOPAD – miesiąc Metalowej Świni (Xin Hai)
7.XI-6.XII


Miesiąc  Metalowej Świni  to  pierwszy  miesiąc  chińskiej  zimy. Czas  dominacji  elementu Wody. Sprzyja nauce, uczeniu innych, uczeniu siebie, wszelkim pracom badawczym. To także dobry miesiąc na przyśpieszenie i podjęcie bardziej dynamicznych działań.

 

Mimo, że w przyrodzie to już końcówka roku, będziemy chcieli (lub będziemy musieli) zająć  się  swoimi  sprawami  szybciej i z większym rozmachem. Będzie  to  dość  łatwe i korzystne dla tych osób, którym element Wody służy. Ci, którym nie służy, mogą się poczuć przytłoczeni nadmiarem spraw, których nie ogarniają.  Może się  za  dużo  dziać i  lepiej to w swoich planach uwzględnić, brać  na swoje barki  mniej,  działać  uważniej i prosić innych o  wsparcie. A  będzie ono  dostępne, ponieważ właśnie w  listopadzie – i to jest bardzo dobra wiadomość – możemy liczyć na wsparcie ludzi, którzy chętnie będą służyć pomocą i  przewodnictwem.  Dzięki  pomocy  innych  znajdziemy   też   sami  w  sobie  siłę i zdolność pokonywania przeszkód.

 

Uwaga, pomoc niekiedy przychodzi nieoczekiwanie, na ogół jednak trzeba o nią zwyczajnie się  zwrócić.  Te osoby,  które są  zazwyczaj  dumne,  nieśmiałe,  honorowe lub sądzą, że poradzą sobie same i o pomoc nie mają zwyczaju prosić, niech lepiej się tego szybko nauczą… albo męczą się dalej.

 

Miesiąc Świni to dobry czas na podróże, zwłaszcza służbowe. Oczywiście nie dla wszystkich. Osoby urodzone w roku Węża, dla których czas Świni jest tzw. Oponentem, mogą mieć w podróży kłopoty. Coś zgubią, w coś stukną, gdzieś staną, dokądś się spóźnią, o czymś zapomną, czegoś nie załatwią. Powinny szczególnie uważać, gdy sami swój środek lokomocji prowadzą. Jeśli jeżdżą samochodem albo motorem, to niech jeżdżą wolniej. Jeśli rowerem, to też niech zwolnią, a na dodatek kask włożą i się dobrze oznaczą.   Kto się  dorobił  samolotu,  też  niech  uważa,  na  pogodę zwłaszcza, bo listopad to czas  silnej Wody  Yang. Reasumując,  planując w  tym  miesiącu  ważne i dalekie podróże warto się lepiej przygotować, i dodatkowo – korzystając z kalendarza Tong Shu – dobrać korzystny dzień. Dotyczy to wszystkich, nie tylko osób urodzonych w roku lub miesiącu Węża (miesiąc Węża to maj).

 

Miesiąc Świni jest też szczególny dla osób urodzonych w latach Świni (1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007). Mogą one działać lub chcieć działać zbyt szybko i gwałtownie…  ze stratą  dla siebie.  W  teorii  BaZi  i  ZeRi (dobieranie dat)  mówimy, że to dla nich czas potencjalnego samoukarania. Powinny tym samym rozważniej podejmować   decyzje,  a  od  tych  bardzo   ważnych,  jeśli   mają   taką   możliwość,   się wstrzymać. Istnieje spore prawdopodobieństwo podjęcia decyzji lub kroków, które po czasie okażą się błędne. A w podróży Świnie powinny uważać jak wszyscy.

Jeśli jednak zachowamy umiar, ostrożność i będziemy swoje kroki planować, to dynamika listopada (niezależnie od tego, co za oknem) może nam bardzo pomóc posunąć nasze sprawy  i projekty do przodu.

 

Bardzo ważna jest w tym miesiącu komunikacja. To, jak się z innymi porozumiewamy. Możemy powiedzieć o jedno zdanie za dużo, o jedno słowo za ostro. Dodatkowo, tegorocznemu    listopadowi    towarzyszy   większa,   niż   zazwyczaj,  emocjonalność i niecierpliwość. Warto wziąć to pod uwagę.

Jeśli  chodzi  o  remonty,  budowy  i  przebudowy,  to  możemy  działać  zbyt  nerwowo i niecierpliwie. Jak na miesiąc Świni „przystało”, możemy chcieć za szybko jakieś prace zacząć lub jeszcze szybciej skończyć. Bo koniecznie chcemy zdążyć, na przykład „na święta”. W kontekście Feng Shui, czyli pracy z przestrzenią, lepiej jest wstrzymać się od kopania ziemi w centrum działki i remontowania środka domu lub mieszkania.

Nie jest też rekomendowane remontowanie domów osadzonych na Wschodzie lub Zachodzie (czyli mających front od Zachodu lub od Wschodu)  lub  rozpoczynania  prac w tych rejonach domów (nawet jeśli są osadzone inaczej).

 

 

POTENCJAŁ REJONÓW GEOGRAFICZNYCH

 

 

Centrum: nr 5

W Feng Shui mówimy, że „piątka w centrum  to piątka u siebie”. I choć  ze swej natury reprezentuje ona poważne, często groźne, a przynajmniej trudne zmiany, to jednak, gdy jest w centrum, to nam nie zagraża. Mimo wszystko, nie jest rekomendowane przeprowadzanie w tym miesiącu remontów, ani większych prac naprawczych w środku domu lub mieszkania. Centrum powinno być zawsze wolne, umożliwiające dostęp energii i swobodną komunikację. A już szczególnie jest to istotne, gdy w danym miesiącu – tak jak to ma miejsce w listopadzie – w centrum znajduje się piątka. Jeśli masz tam hol, a w nim akwarium, to trzeba to akwarium stamtąd zabrać. Centrum to nie jest miejsce dla zbiorników z wodą.

 

 

S - Południe: nr 9

Dziewiątka to czynnik na ogół sprzyjający. I takiego oddziaływania należy się spodziewać, przebywając w tym miesiącu często w rejonie południowym. Również drzwi wejściowe na południu będą w listopadzie oddziaływać pozytywnie. Pod jakim względem? Przede wszystkim stwarzając  okazje do nawiązania nowych kontaktów, tak prywatnych, jak i zawodowych (a raczej wspierając nas w stwarzaniu). Kto zamierzał zawiązać spółkę lub rozpocząć inną formę współpracy – niech działa właśnie teraz.

Południe  jako  gabinet  wspiera również  podejmowanie krótkoterminowych inwestycji, a także rozpoczynanie nowych projektów i  wprowadzanie  na  rynek nowych  towarów i usług. Ważne, aby nadawać tym działaniom należytą rangę: podkreślać, reklamować, celebrować. To czas, w którym osoby korzystające z rejonu południowego powinny otworzyć się na nowe możliwości, bo te będą się pojawiać.

Osoby, które na południu mają sypialnię, mogą liczyć na to, że ich sytuacja osobista – relacje i zdrowie – będą w tym miesiącu zadowalające. Kto ma w tej kwestii coś do zrobienia, niech robi – bo czas sprzyja porozumieniu.

 

 

SW - Południowy Zachód: nr 2

Potencjał tego rejonu jest w tym miesiącu średni. To, czy będzie on „średni plus” czy „średni minus” zależy zarówno od tego, jaką my przyjmiemy postawę, jak i od funkcji pomieszczenia, które się na południowym zachodzie znajduje. Jeśli jest to miejsce pracy (wejście, gabinet), to listopad przynosi duże możliwości finansowe, zwłaszcza jeśli działamy w nieruchomościach i chcemy coś nabyć. Mogą jednak pojawić się problemy natury prawnej, kłótnie i niepotrzebna rywalizacja. Jedni będą tkwić w swoim uporze, inni na gwałt będą chcieli coś zmienić i na swoim postawić. To samo dotyczy relacji prywatnych – kłótnie wiszą w powietrzu, a przynajmniej różnice zdań.
Można ten trudny kontekst przekształcić w pozytywny – zamiast odwlekać lub niezałatwione sprawy „zamiatać pod dywan” świadomie zasiąść do rozmowy i się „twórczo pokłócić”.

 

Jeśli dla kogoś południowy zachód to sypialnia, albo tył domu – powinien bardziej uważać na zdrowie, bo ono może wyraźnie osłabnąć …o co w listopadzie nietrudno, choćby z uwagi na pogodę i brak światła. Ten brak światła plus fakt, że w tym miesiącu dominują elementy Wody i Metalu oznacza zwiększoną tendencję do obniżenia nastroju, nieradzenia sobie z emocjami, stanów depresyjnych.

 

 

W - Zachód: nr 7

Siódemka na Zachodzie, jak wszystkie miesięczne gwiazdy w listopadzie, jest u siebie. Oznacza to, że nasilają się jej cechy, zarówno te dobre, jak i niedobre. Jednak w tym miesiącu dominują plusy, które siódemka zazwyczaj przynosi. A są to przede wszystkim: możliwości komunikacyjne, językowe, oratorskie, PR- owe. Także szeroko pojęta atrakcyjność. Dlatego osoby, które szukają partnerów, powinny używać tego  rejonu częściej. Chodzi zarówno o partnerów osobistych, jak i biznesowych. Roczna ósemka, która „rezyduje” na Zachodzie wspiera nieustająco działania finansowe, zwłaszcza dzięki zadbaniu o  kontakty i formę komunikowania się. Można zarówno więcej zarobić, jak i zaoszczędzić. Wygląd też  ma  w  tym  miesiącu  duże  znaczenie – w końcu atrakcyjność, przyciąganie i elegancja to atrybuty siódemki. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim osób o Gua 7.  Weźcie to pod uwagę,  bo  dzięki zadbaniu o siebie – większemu niż do tej pory – możecie  dużo  zyskać. 

 

W odniesieniu  do terenu: na zachodzie nie chcemy obniżenia terenu  ani  wody, także w tym miesiącu. Akwarium niech sobie idzie gdzie indziej – na przykład do części wschodniej. Kto ma wodę na zewnątrz (np. staw) lub obniżenie terenu, może mieć ograniczone możliwości z cieszenia się dobrymi wpływami na zachodzie w tym miesiącu. Wręcz przeciwnie może przyciągać, ale kłopoty (bo powie za dużo, za głośno i niemądrze), albo niezdrową konkurencję. Zarówno plusy, jak i minusy tego miesiąca najbardziej dotyczą osób o liczbie Gua 7.

 

 

 

NW - Północny Zachód: nr 6

 

Szóstka odpowiada za głowę, autorytet i zarządzanie. Zwłaszcza na północnym zachodzie. I choć uważana jest na ogół za czynnik pozytywny, to jednak w towarzystwie rocznej siódemki ma się tak sobie. Minusy tej konfiguracji to tendencja do wypadków, utrata lub osłabienie pozycji i autorytetu, marnotrawienie energii na rywalizację, plotki i walkę o władzę. W skali mikro i makro. Także w domu. Jeśli jest tam sypialnia, to rywalizować o władzę w domu będzie kobieta i mężczyzna.


Zwłaszcza, że ograniczona kontrola nad emocjami to cechy tego miesiąca. Zdrowotnie szwankować mogą: głowa, płuca, skóra, zęby. W pracy szefowie i menadżerowie, którzy korzystają z gabinetu lub wejścia na północnym zachodzie,  mogą  mieć  kłopoty z pracownikami młodszymi wiekiem lub stażem. W większym stopniu kłopoty  te przysparzać będą kobiety, które albo będą ze sobą nadmiernie rywalizować, albo zamiast pracować zajmą się gadaniem  czy plotkowaniem.  Mogą też  słabiej sobie radzić z emocjami i po prostu gorzej się czuć.

 

 

N - Północ: nr 1

To, że jedynka jest na ogół czynnikiem pozytywnym,  nie  oznacza, że tak  jest  zawsze i wszędzie. W tym miesiącu jedynka na północy dobra nie jest. Nie pomaga, a wręcz przeszkadza. W czym przeszkadza? W znalezieniu spokoju i stabilności.

 

W zrelaksowaniu się i zatrzymaniu, aby  spokojnie pomyśleć.  Północ  to  obszar,  który w tym roku nie wspiera zdrowia, chyba, że wspieraniem nazwiemy możliwe ujawnienie się pewnych dolegliwości, którymi należy się zająć. Może  jednak  pojawić  się  problem z diagnozą, zwłaszcza, gdy będziemy chcieli działać za szybko (co w listopadzie nagminne).  O zdrowie powinny szczególnie zatroszczyć się osoby, które mają na północy sypialnię. Zwłaszcza, że gorsze samopoczucie i brak spokoju nie wpływa korzystnie na relacje osobiste. 

 

W  tym  miesiącu  najskuteczniejszą  metodą  zadbania o zdrowie jest wczesne kładzenie się spać (w nocy  element  Wody jest za silny i szkodzi nam jeszcze bardziej) i ruch (taki prawdziwy, dynamiczny, żeby się człowiek spocił  …tyle, że potem czapkę na głowę niech włoży).  Sypialnia na północy nie sprzyja prokreacji i nie jest dobra dla kobiet, które już są w ciąży. Lepiej, aby w tym miesiącu spały gdzie indziej. Grudzień będzie dla północy dużo lepszy.

W kontekście biznesowym i  finansowym  plusem  przebywania  i częstego korzystania z rejonu północnego  są większe możliwości zarobkowe i zyski na rynku nieruchomości.

 

  

NE - Północny wschód: nr 8

To rejon dobry przez cały rok i dobry w tym miesiącu. Pod jakim względem? Prawie pod każdym. Inwestycyjnym, finansowym, relacyjnym.  Korzystanie z  niego   pomaga w doprowadzaniu  spraw do  końca.  Możliwe   są  dodatkowe  przychody,  szczególnie w branży nieruchomości – dotyczy to zarówno działek, jak i budynków i mieszkań. Zwłaszcza, gdy masz tam wejście lub miejsce stałej pracy (np. gabinet). 

 

Jeśli pracujesz lub długo przebywasz w rejonie północno wschodnim (albo masz tam drzwi), masz większe szanse na awans w pracy lub jej korzystną zmianę.  Jeśli chodzi o relacje osobiste – to rejon ten sprzyja szczęśliwemu zakończeniu długo ciągnących się sporów, ale także nawiązywaniu nowych relacji, flirtowaniu i romansowaniu …w dobrym znaczeniu. Dotyczy to zwłaszcza osób o liczbie Gua 1 i 4, oraz wszystkich tych, które na północnym wschodzie mają sypialnię lub ich dom jest na północnym wschodzie osadzony.

 

Teren na zewnątrz tego rejonu w budynku powinien się wznosić i być raczej zamknięty. Nie chcemy tam wody. Chcemy tam górę (wspomniane wzniesienie) – wówczas północny wschód naprawdę może wspierać wymienione wyżej działania i osiągnięcie korzystnych rezultatów. Jak w każdym przypadku, dany rejon geograficzny budynku będzie wspierał nasze poczynania, jeśli on sam otrzymuje wsparcie z zewnątrz.

W przypadku rejonu NE tym wsparciem jest wzniesienie terenu i spokój na zewnątrz.

 

 

E - Wschód: nr 3

Osoby przebywające często na wschodzie, czy to na gruncie prywatnym, czy zawodowym (mają tam sypialnię lub gabinet, lub wejście) mogą w tym miesiącu liczyć na sukcesy w nauce, na studiach, podczas egzaminów, w pracy badawczej. Lepiej mogą również prosperować firmy szkoleniowe (jeśli na wschodzie znajduje się wejście albo miejsce – pokój lub gabinet, w którym pracują ważne dla tej firmy osoby).

 

Osoby o liczbie Gua 9 mogą wreszcie znaleźć uznanie, zostać  zauważone i docenione (np. otrzymać awans).  Ci, którzy na wschodzie mają sypialnię, mogą chcieć się wreszcie ustabilizować, a pary - zalegalizować swój związek. Kto pragnie zaprowadzić w swoim życiu więcej porządku i dyscypliny, powinien jak częściej z rejonu wschodniego korzystać. Rezultaty same nie przyjdą , trzeba dołożyć własnych starań, ale aby ściany pomagały, trzeba się w nich znaleźć. Trójka miesięczna, w połączeniu z roczną czwórką wspiera również wprowadzanie ważnych zmian życiowych, zwłaszcza tych, które następują lub muszą nastąpić od razu. Czasem niespodziewanie, a nawet gwałtownie. Można w tym miesiącu podjąć starania, aby oduczyć się  niekorzystnych nawyków, rzucić nałóg, rozpocząć nowy etap życia.

 

Firmy, które chcą wprowadzić zmiany oraz te, które chcą wprowadzić nowy produkt lub usługę  na  rynek – a  mają  wejście  lub  ważne  pomieszczenia  na  wschodzie – niech w miesiącu Świni z nich korzystają. I niech celebrują zarówno rozpoczęcie nowego etapu, jak i zakończenie tego, co zakończyć się udało. W listopadzie możliwe jest też łatwiejsze realizowanie celów finansowych. Jeśli jednak formy przestrzenne będą niekorzystne, można się spodziewać niezdrowej rywalizacji i silnej pozycji konkurencji.

 

Dla zwiększenia dynamiki działania warto na wschodzie mieć lub umieścić zbiornik wodny. Teren powinien być otwarty, a nawet opadać. Wtedy obiecane pozytywy będą nie tylko teoretycznymi pozytywami na papierze (albo on-line), ale zaistnieją w życiu.

 

 

 

SE - Południowy Wschód: nr 4

To rejon mało sprzyjający przez cały rok, czyli w tym miesiącu także. Nadal więc lepiej wstrzymać się z ewentualnymi pracami remontowymi w tym rejonie do lutego 2013 roku. Dotyczy to także budynków, które są na południowym wschodzie osadzone.

 

Jeśli na południowym wschodzie znajduje się sypialnia, to lepiej rozważyć spanie gdzie indziej (to oczywiście rada tylko dla tych, którzy mają taką możliwość). Inni powinni bardziej zadbać o swoje zdrowie i relacje. Rejon ten nie jest szczególnie rekomendowany dla kobiet w ciąży, osób przewlekle chorych, zwłaszcza tych, które chorują na chorobę nowotworową. Kobiety powinny przebadać się pod kątem profilaktyki nowotworu piersi. Osoby obu płci niech zwrócą uwagę na …swoje życie płciowe i zaangażowane w nie organy (czyli się zbadać). Istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.