KALENDARZ Tong Shu
DATOWNIK 2019

Zestawy specjalnych dni
Przydadzą się do:

Planowania  (Dni Księżyca)

 Usuwania    (Dni Usuwania)

Działania     (Dni Sukcesu)

 

 

KURSY 2019

 

16-17.03.2019

BAZI 1 

Potencjał osobisty 
Interpretacja kalendarza

 

 

KOMPAS 2019

Pierścień 24 Gór i specjalne sektory Pomocnicy 2019.

To uproszczona wersja kompasu.

Możesz nałożyć na plan domu

i zobaczyć, które miejsca są

w tym roku lepsze.

REMONTY 2019

 

Rozkład energii dla Twojej przestrzeni na 12 miesięcy roku 2019.

Najważniejsze rekomendacje, jeśli planujesz remont. 

 

Pięć przemian i liczba Gua

W chińskiej metafizyce każdy człowiek reprezentowany jest przez jeden z ośmiu trygramów zwanych też liczbą Gua. Określa ona jego sposób reagowania, uczucia. Każdej z liczb odpowiada jeden z pięciu żywiołów, które mają warianty Yin lub Yang. Dzięki nim możemy się dowiedzieć jacy jesteśmy i z kim nam do szczęścia najbliżej.

 

Chińczycy opisując i wyjaśniając rzeczywistość, wykorzystują teorię Yin – Yang oraz teorię pięciu przemian. Teoria pięciu przemian zakłada istnienie pięciu elementów (żywiołów). Wchodzą one ze sobą w relacje, podczas których jeden z nich tworzy, osłabia lub kontroluje kolejny: Drzewo – Ogień – Ziemia – Metal – Woda – Drzewo. Cykle obrazują relacje między żywiołami a odpowiadającymi im liczbami Gua, dzięki czemu łatwiej poznać i zrozumieć zachowanie osób reprezentujących określoną liczbę Gua.

Jak obliczać swoją liczbę Gua? Dodaj dwie ostatnie cyfry roku urodzenia i sprowadź sumę do liczby pojedynczej. (Uwaga! Ponieważ chiński rok solarny rozpoczyna się 4 lutego, w dniu Święta Wiosny
Li Chun, osoby, które urodziły się przed tą datą, należą do roku poprzedniego – i w obliczeniach powinny uwzględnić poprzedni rok). Jeśli jesteś kobietą, do uzyskanej liczby dodaj 5, jeśli mężczyzną, odejmij ją od 10. A więc kobieta urodzona w 1971 roku (7 plus 1 równa się 8. Dodać 5 to 13. 1 plus 3 równa się 4) to Gua 4. W przypadku dzieci urodzonych po roku 1999: u dziewczynek dodajemy do 6, u chłopców odejmujemy od 9. Jeśli jednak ostatecznym wynikiem będzie cyfra 5, to ponieważ Gua – trygram nr 5 nie istnieje, dla kobiet oznacza to 8, a dla mężczyzn 2

 

Gua 1

 

Woda Yin i Woda Yang

 

Intelekt, ale też porywczość i zależność.

 

1 reprezentuje wodę Yin i wodę Yang. Przyjmuje się , że jeśli 1 jest kobietą, to jest wodą Yin, jeśli mężczyzną – to wodą Yang. 1 bywa niecierpliwa, zajmuje się zbyt wieloma rzeczami naraz. Chce jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, więc wybiera najłatwiejsze. Nie lubi oporu ani przeszkód. Dużo myśli
i analizuje, często ma chandrę, z czego zdają sobie sprawę tylko ci, którzy ją dobrze znają. Inni odbierają ją jako życzliwą i przyjazną. Jest lubiana. Potrzebuje przewodnika i wskazania kierunku, wówczas znajduje w sobie dużo energii i osiąga cel. To wolny duch. Miewa problemy zdrowotne
z nerkami , krążeniem i układem moczowym.

 

Naturalnym partnerem dla 1 jest 1. Woda z wodą się połączą i łatwo zrozumieją. Mocny, choć trudniejszy jest związek 1 z 9. Ciągnie ich ku sobie, choć 1 jest niecierpliwa a 9 roszczeniowa. Ale też 1 daje rozwagą, 9 – pasję. Silny, pełen przywiązania raczej niż namiętności jest związek 1 z 6, pod warunkiem że dadzą sobie przestrzeń. 1 przyciąga także 4, która na tej znajomości skorzysta.

 

Gua 2

 

Ziemia Yin

 

Stabilizacja, zaufanie, opiekuńczość. Spowalnianie.

 

Gua 2 po prostu wie, nie zdając sobie sprawy skąd. Jest niezależna i samowystarczalna. Pewna siebie
i przekonana o swojej racji. Ma wyczucie w sprawach finansowych. Może pracować
w nieruchomościach, górnictwie, budownictwie, w zawodach wymagających zaufania. Wytrwała
i cierpliwa sprawdza się przy długotrwałych projektach. Jej pogodna natura maskuje porywczy temperament i ostry język. Jest pamiętliwa, bezpośrednia, nie ma potrzeby popisywania się.
Lubi jedzenie, Miewa problemy z układem trawiennym.

 

2 z 8 tworzy dobry, długi i pełen zrozumienia związek. 2 lubi charyzmę i siłę 8, a z jej uporem skutecznie sobie radzi. Silne przyciąganie cechuje też związek 2 z 7. Jednak 2 swoją nadopiekuńczością może przytłaczać 7, sama męcząc się jej gadulstwem. 2 z 1 ma trudną relację.
2 chce kontrolować 1, co nie może się udać. A intelektualne wywody 1 mijają się z pragmatyzmem 2.

 

Gua 3

 

Drzewo Yang

 

Rozwój, twórczość, wszechstronność, długowieczność.

 

3 jest spontaniczna, głośna. Daje innym wsparcie często własnym kosztem. Rywalizuje, choć nie widać tego od razu. Jak drzewo w lesie walczy o przestrzeń dla siebie. Wiele toleruje, ale do czasu. Tak jak drzewo łamie się, tak związki 3 – przyjaźnie, spółki – rozpadają się bez możliwości zaczęcia od nowa. Pomocy innych oczekuje jako należnego jej prawa. Tak jak drzewo przeciwstawia się sile grawitacji, tak 3 buntuje się przeciw zastanemu porządkowi – zwłaszcza gdy zmiana jest konieczna.

 

Partnerem 3, która ma własne zdanie, jest 7, która uwielbia mówić – przy odrobinie tolerancji mogą razem wiele dokonać. Związek 3 z 6 ma trudny początek, ale dobry koniec. Choć 6 jest zbyt władcza. Warunkiem sukcesu związku z 8 jest danie sobie przestrzeni. Związek z 2? Oboje są uparci, kłócą się, ale szanują. Potrzebują nauki kompromisu. 3 z 9 – na początku miło, ale z czasem 9 wyciągnie energię z 3. Na związek z 1 oboje są zbyt pobudliwi.

 

Gua 4

 

Drzewo Yin

 

Elastyczność i zaradność, znajdowanie możliwości. Wdzięk i uroda.

 

Przystosuje się do każdej sytuacji i wykorzysta ją. Jest jak bluszcz, który może zdominować drzewo, zapominając, że ono jest jego oparciem. Ta cecha pozwala 4 iść do przodu, jednak kosztem innych. Wdzięczność nie jest jej najmocniejszą cechą, ale cokolwiek robi, robi to z wdziękiem, nawet gdy ma przesadne oczekiwania i manipuluje. 4 powinna uważać na miednicę, wątrobę, przeziębienia i astmę.

 

4 w naturalny sposób pasuje do 6. Jeżeli 6 to mężczyzna – on będzie dominować, choć czasem może 4 ustąpić. 4 i 3 stworzą dobrą relację. 3 daje 4 swoją stabilność i siłę, a 4 elastyczność i zaradność. Relacja 4 z 9 jest dla obu stron początkowo atrakcyjna, z czasem jednak 9 zmęczy 4 swoimi wymaganiami albo znudzi się i będzie szukać inspiracji gdzieś indziej.

 

Gua 5 - nie istnieje, bo nie ma swojego trygramu.

 

Gua 6

 

Metal Yang

 

Rozwaga, decyzja i prawo. Zarządzanie.

 

6 to lider, menedżer, przywódca. Swoim zachowaniem pokazuje, że należy jej się autorytet: pewna siebie, stała w poglądach i przekonaniach. Nie jest łatwo na nią wpłynąć. Czasem twardogłowa, nie zaakceptuje cudzego punktu widzenia. Dobrze inwestuje i zarządza pieniędzmi, dobrze deleguje zadania. Nie znosi krytyki i musi dużo przejść, aby nauczyć się czegoś na błędach. Oceniając innych jako równie prawych jak ona nie umie działać nieuczciwie, czy nielegalnie. W ludziach widzi same dobre strony, ufa im. Źle się czuje pod presją. Ma problemy z głową, mózgiem i sercem.

 

Naturalny parter dla 6 to 4. 6 musi jednak uważać, aby traktować 4 łagodnie. Dobry i trwały, choć nie zawsze gorący, jest związek 6 z 1. Obydwoje cenią rozsądek i wartości intelektualne.

 

Gua 7

 

Metal Yin

 

Decyzja i prawo. Zabawa

 

Lubi sztukę i piękno. Jest rozmowna, a nawet gadatliwa. Łatwo wyraża to, co inni mają na myśli. Czasem zbyt ostro – bywa uszczypliwa i złośliwa. Wesoła, lubi się śmiać i bawić. Jednak pod płaszczykiem lekkoducha 7 kryje zdecydowanie i koncentrację na swoich celach. Zwykle sumiennie pracuje za dnia i ostro bawi się w nocy. Ciężka praca nie jest jej domeną. Za szybko się męczy a nawet choruje. Świetna w zarządzaniu, potrafi motywować innych. 7 załamuje się pod niesłuszną krytyką, źle znosi plotki. Dobrze się ubiera, lubi biżuterię. Choruje na gardło, przewód pokarmowy i choroby przenoszone drogą płciową.

 

Naturalny partner dla 7 to 3, która będzie ją inspirować swoim rozwojem. 7 z 9 połączy upodobanie do seksu i zabawy, ale podzieli rywalizacja. 7 z 7 to ustawiczna przepychanka, kto lepszy, podobnie jak 7 z 6, ale tu rozsądek 6 może pomóc relacji, choć 7 może czuć się zdominowana, co jej się nie spodoba. Związek z 4 to częste kłótnie, ale i możliwość zaczynania od nowa. Z 8 wrażliwa 7 będzie się nudzić.

 

Gua 8

 

Ziemia Yang

 

Mądrość, stałość, przewidywalność i upór.

 

8 to typ osoby silnej i milczącej, która polega tylko na sobie. Mówi tylko tyle ile potrzeba. Sukces sam ją znajdzie, nie musi się za nim uganiać. Niezależnie od tego, co czuje, zawsze się uśmiecha, czym może zwieść, bo w rzeczywistości jest np. bliska wybuchu. Niewiele robi sobie z obowiązujących zasad, liczy się to, co ona uważa za właściwe. Ma charyzmę, choć bywa też sztywna i nieelastyczna. W swoim towarzystwie czuje się najlepiej. Jest szczodra i pomocna pod warunkiem, że to dla niej wygodne. 8 choruje na kręgosłup, kości, kończyny.

 

8 z 2 potrzebują się wzajemnie i lubią. Z 3 związek ma szanse tylko wtedy, gdy obie strony nauczą się kompromisu. Jednak razem mogą być bardzo twórczy. Szczęśliwy i długotrwały związek 8 może zbudować z 9. 8 niesie siłę i stabilność, 9 radość i spontaniczność.

 

Gua 9

 

Ogień Yin i Ogień Yang

 

Pasja i miłość.

 

9 reprezentuje ogień Yin i ogień Yang. Przyjmuje się, że jeśli 9 jest kobietą, to jest ogniem Yin, a jeśli mężczyzną, to ogniem Yang. 9 kobieta jest jak płomyki, które dają blask w nocy, inspirują partnerów.

Mężczyźni są jak słońce. 9 nie jest samowystarczalna, stąd jej roszczeniowość – ogień zawsze potrzebuje drzewa. Jest świadoma atrakcyjnego wyglądu i pełna pasji; to co robi, robi z pełnym oddaniem. Niestety raczej krótko. 9 jest lojalna i perfekcyjna. Długo zależna od matki – oczekuje atencji i opieki. Lubi być w centrum uwagi. To wspaniały kompan, niestety nie zawsze dotrzymuje słowa. Jej słabością bywa niestabilność, gasi ją krytyka. Nie można powiedzieć, że jest mało wrażliwa, jednak zdarza się, że jest bardzo skupiona na sobie, nie zauważa potrzeb innych. Może sprawiać wrażenie osoby trudnej, w środku jest jednak wrażliwa i delikatna. Choruje na oczy, serce, krążenie, miewa wysoki cholesterol.

 

Naturalny partner dla 9 to 1, która da jej rozsądek, w zamian dostając pasję. 9 czuje silną więź z 4, choć ją wykorzysta. 3 jest wsparciem dla 9, dostarcza jej energii. 9 świetnie się dogaduje z 8 i ten związek może być trwały. 9 i 2 to trudna relacja.

 

 

Powyższy artykuł ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika „Zwierciadło” w dodatku – „Przewodnik ezoteryczny”.

Pisownia niektórych słów została zmieniona na zgodną z systemem transkrypcji Pin Yin.

 

Tekst: Beata Pawłowicz

Konsultacja: Anna Sztandera, instruktorka i konsultantka Feng Shui, Ba Zi, Mian Xiang i Ze Ri. Przedstawicielka Mastery Academy of Chinese Metaphysics™ w Polsce www.masterconsulting.pl