Kryteria wyboru mieszkania wg Feng Shui

Aby ściany pomagały …czyli kryteria wyboru mieszkania
Feng Shui zajmuje się oceną jakości danego miejsca i jego wpływem na to, co się w nim robi lub robić planuje... 
w określonym czasie.

Choć korzenie tej wiedzy sięgają czasów przed naszą erą,
a stosowanych metod i technik jest wiele, właściwe podejście musi brać pod uwagę CZTERY czynniki. 
Są to:

  1. CZŁOWIEK
  2. Rodzaj aktywności
  3. Miejsce
  4. Czas

Kluczem do sukcesu jest zgranie – kompatybilność – tych czterech czynników.

W skali makro i mikro istnieją miejsca, które sprzyjają określonej aktywności lub ją utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają. Upraszczając: chcesz być reżyserem – ucz się w Łodzi, chcesz osiągnąć międzynarodowy sukces w pływaniu – trenuj w Ameryce, interesuje cię moda – jedź do Londynu lub Mediolanu, chcesz być dobrym informatykiem – ucz się w Polsce, a potem jedź do Doliny Krzemowej. A w innej skali: chcesz skuteczniej prowadzić firmę – sprawdź jakość jej siedziby.

To, czy komuś realizacja jego planów się uda, zależy między innymi od tego, gdzie mieszka i gdzie pracuje. Zależy od jakości i charakteru budynków, które mieszczą biura, domy, mieszkania. Od ich otoczenia, zorientowania względem stron świata, lokalizacji wejść, rozkładu i sposobu wykorzystania pomieszczeń, przypisania ich konkretnym osobom.


Szczególnie istotny wpływ na życie każdego człowieka wywierają 4 miejsca: wejście do domu, sypialnia, wejście do pracy, stanowisko pracy/gabinet. W każdym momencie (dwudziestoleciu, roku, miesiącu) miejsce najczęściej przez człowieka używane istotnie na niego oddziałuje. Oczywiście różnie w rozmaitych okresach i zależnie od sposobu użytkowania. MIEJSCE MA ZNACZENIE. Wspiera lub osłabia.

Feng Shui pozwala określić, jakiego rodzaju jest to wpływ. Przez przyjęte rozwiązania można potencjałem przestrzeni do pewnego stopnia sterować => ograniczać słabsze i wzmacniać mocne strony. Służą temu zasady (nie symbole czy przesądy). Warto z nich korzystać, zamiast zdawać się na przypadek.

Z punktu widzenia klasyki Feng Shui sprawdzamy, które miejsca mają charakter Yin (pasywny), 
a które Yang (aktywny). W bardzo dużym uproszczeniu: sugerujemy, gdzie powinno „się dziać”, a gdzie powinien panować spokój. I kiedy.


Praca konsultanta Feng Shui nie zastępuje pracy architektów czy dekoratorów wnętrz, 
lecz „przygotowuje teren” (dosłownie i w przenośni), dając wytyczne do ich działań. Najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, gdy te działania się łączy.

Przy wyborze mieszkania (także domu) należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

1. BUDYNEK powinien mieć kształt prostokąta. Najlepiej jeśli on sam lub jego otoczenie tworzy „formację fotela” => czyli z obu stron jest oskrzydlony, a przed sobą ma dziedziniec/plac.
a. „formację fotela” tworzy np. budynek Belwederu
b. „formację fotela” tworzą domy, które mają inne domy po bokach, nieco z przodu – idealny dom jest prostokątny, a po bokach ma oskrzydlające budynki z lewej i z prawej, które chronią tak utworzony placyk (tzw. Bright Hall), co jest pożądane
c .ideałem jest, gdy wspomniane oskrzydlenie budynku tworzone jest przez naturalne wzniesienie terenu 
d. osłonę po bokach tworzyć może także zwarta ścian drzew, lity, wysoki płot albo mur
e. unikamy widocznego sąsiedztwa szpitala i cmentarza

2. TYŁ BUDYNKU powinien mieć charakter YIN (cicho, spokojnie, bez ruchu lub mały ruch, bez wody, karuzeli, ruchliwego parkingu, bez obniżenia terenu). To, co się dzieje z tyłu, ma wpływ na zdrowie, długowieczność, stabilizację i energię życiową, poczucie wartości, relacje osobiste*. Dlatego najkorzystniej by było, gdyby z tyłu budynku:

a. panował spokój
b. teren był trochę wyższy (w Warszawie jest to dość trudne do uzyskania) 
c. stał solidny, najlepiej wyższy, budynek 
d. nie znajdowała się żywa woda (np. staw, jeziorko, fontanna) => chodzi przede wszystkim o środek tyłu budynku; z tyłu, ale lekko z boku, niekiedy może być. Ten ostatni wariant oceniamy indywidualnie, na miejscu


3.PRZÓD BUDYNKU powinien mieć charakter YANG (ruch, światło, przestrzeń, a także obniżenie terenu). To, co się dzieje z przodu, wpływa na naszą aktywność, rozwój zawodowy, stan finansów. Dlatego najkorzystniej by było, gdyby:

a. bezpośrednio przed budynkiem była otwarta przestrzeń 
b. pożądane byłoby nawet obniżenie terenu, wręcz niecka, jeżeli tylko dalej ta przestrzeń będzie czymś zamknięta (ponownym podniesiem terenu lub budynkiem na wprost lub ścianą drzew)
c. z przodu może znajdować się zbiornik wodny (ale nie duża fontanna!), lokalizację wody trzeba jednak dodatkowo sprawdzać z uwagi na inne czynniki
d. z przodu domu było jasno i panował tam ruch
e. z przodu budynku znajdowało się wejście do niego, choć często wejście z boku jest także bardzo OK.
f. rozpoczęcie ewentualnego remontu/przebudowy powinno rozpocząć się w dokładnie dobranym dla właściciela i jego domu terminie => definiują to zasady ZeRi – ściśle powiązanej z Feng Shui chińskiej sztuki doboru dat (date selection)


4. WEJŚCIE DO BUDYNKU także powinno mieć charakter YANG, czyli:
a. mieć naturalny dostęp energii: przestrzeni i światła 
b. być przestronne - szerokie, wysokie, otwierające się na wolną przestrzeń na zewnątrz (wspomniany Bright Hall) i możliwie duży hol wewnątrz
c. drzwi wejściowe powinny być proporcjonalne do wielkości budynku 
d. zazwyczaj najlepiej jest, jeśli drzwi znajdują się z przodu budynku, jednak nie jest to wymóg absolutny
e. warto, aby dom miał wejście zapasowe (od garażu lub od ogrodu). Raz na jakiś czas (co 12 lat, niekiedy częściej, a w przypadku kierunków kardynalnych nawet co cztery lata), rekomendowane będzie używanie tego drugiego wejścia
f. pożądane sektory geograficzne budynku (i mieszkania), gdzie chcemy mieć wejście, to: SW, SE, E, N.

5. WEWNĄTRZ BUDYNKU – WAŻNE!:
a. przestronny hol tuż za wejściem 
b. windy z boku, nie na wprost (zarówno wejścia do budynku, jak i wejścia do mieszkania)
c. schody z boku, nie na wprost (jw.)
d. nic kanciastego (narożnik ściany), żaden słup albo kolumna nie powinny znajdować się na wprost wejścia do budynku, ani bezpośrednio do mieszkania
e. mieszkanie „nie wisi” nad garażem lub pustą przestrzenią (np. przejazdem na podwórko)


6. BALKON – trzeba właściwie zinterpretować => jeśli jest loggią, czyli ma dach i ściany po bokach, to wlicza się w obrys mieszkania, jeśli jest zwykłym balkonem – wystającym „koszem”, wtedy nie należy do terenu mieszkania. Jednak światło czy dźwięk – czynnik Yang – dostające się przez balkon do mieszkania, mogą być bardziej (E,SE,SW,N) lub mniej (W,NW,NE,S) pożądane

7. MIESZKANIE – WEJŚCIE/CENTRUM
a. jest przestronne. Ma regularny kształt, a już na pewno znajdują się w nim sektory S, N, SW, NE i NW. Tak naprawdę to wszystkie są potrzebne. Jeśli mieszkanie ma balkon typu kosz, nie wchodzi on w obrys mieszkania, jeśli loggia, to wchodzi
b. w wejście nie celuje żaden narożnik (tak z zewnątrz, z klatki, jak i od wewnątrz)
c. w świetle drzwi do mieszkania nie ma żadnego słupa ani kolumny 
d. centrum mieszkania jest wolne, nie ma w nim zwłaszcza: kominka, kuchni, WC/łazienki, garderoby lub przedpokoju

8. MIESZKANIE – SYPIALNIA
a. nie powinno w niej być skosów ani belek! Chcemy mieć równo pod sufitem!
b. nie ma słupów ani kolumn, chyba że można je jakoś ‘zgubić’ umeblowaniem
c. ma regularny kształt
d. jest możliwość ustawienia łóżka pod ścianą, ale nie w świetle drzwi (ani bokiem, ani nogami)
e. mieszkanie może być małe, ale dobrze jest, jeśli są w nim 2 sypialnie lub można w nim wyodrębnić 2 miejsca do spania
f. bardzo ważne jest, aby na zewnątrz sypialni (patrząc z okna, ale nie tylko) nie było zbiorników wodnych (jeziorko, staw), ani żadnych agresywnych form przestrzennych czy architektonicznych (np.: narożnik budynku wycelowany w okno lub ścianę sypialni; transformator albo duże pojedyncze drzewo stojące w świetle okna; krawędź wiaduktu lub kant dachu budynku na wprost)
g. Dobra jakość sypialni to dobra jakość zdrowia, spokój ducha i dobre relacje z ludźmi


9. MIESZKANIE – KUCHNIA
a. nie na środku mieszkania, a kuchenka nie na środku kuchni! (unikamy „wysp”)
b. kuchenka nie na wprost drzwi, ani bezpośrednio na wprost zlewu.
c. pokrętła/sensory/włączniki kuchenki skierowane w jeden z korzystnych, osobistych kierunków właściciela mieszkania. Jeśli mieszkanie kuchenki nie ma, można dokupić przenośną kuchenkę elektryczną i ustawić ją właściwie.
d. kuchenka nie jest zainstalowana pod skosem, ani pod belką

Anna Sztandera

Script logo   StudioStrona.pl